Milk Tea(Süt Çayı) ve Sute Tea Yapma Rehberi |

Kas
26

Milk Tea(Süt Çayı) ve Sute Tea Yapma Rehberi

BAŞLARKEN

Süt Çayı(Milk Tea) /Sute Tea yapmak için bağlantı noktalarından, çiftçilikten veya elle toplayacağınız malzemeler gerekir. Ayrıca Yetenekli Aşçılık becereniz de Skilled  1 olmalıdır.

DİREK ALIM

Yumuşak Süt Çayı’nı(Smooth milk tea) (110 dakikalık versiyon) Calpheon’daki Maryan Pero adlı Npc’den satın alabilirsiniz. 43k gümüş karşılığında alabildiğiniz için kendi üretiminizin çok fazla üst fiyatına alırsınız. Eğer çok gümüşünüzü varsa ve uğraşmak istemiyorsanız burdan alabilirsiniz.

bdo-making-milk-tea-guide-16bdo-making-milk-tea-guide-17

SAVAŞ(Combat) XP/ YAŞAM(Life) XP

Black Desert’te 3 farklı tecrübe puanı vardır.

 • Savaş XP’si
 • Yaşam XP’si
 • Yetenek XP’si

Süt Çayı sizin Savaş XP’nizi arttırırken Sute Tea Yaşam XP’nizi %8 arttırır. Yetenek XP’nizi arttıran bir çay türü yoktur.

bdo-making-milk-tea-guide-24bdo-making-milk-tea-guide-25

BAĞLANTI NOKTASI AYARI

İşçilerin ve Bağlantı Noktalarının  temellerini bilmiyorsanız,  öncelikle bu bağlantı kılavuzu ve işçi rehberini okumanızı öneririm. Süt Çayının seri üretimini sağlamak için azami zaman verimliliği için aşağıdaki düğüm kurulumunu öneriyorum.

 

Üzümler – Casta Çiftliği

Kendi başınıza üzüm yada elma toplayabiliyorsunuz ama işçileri kullanarak çok daha fazla toplayabilirsiniz. Casta Çiftliği, Olvia’nın hemen yanında olduğu için katılım bedeli sadece 2 puandır.

bdo-making-milk-tea-guide

Patates – Bartali yada Loggia Çiftliği

Velia’nın yanındaki iki çiftlikten birini seçebilirsiniz yada daha büyük hasat için ikisini birden kullanabilirsiniz. Eğer sadece bir tane bağlantı noktanız varsa Bartali’yi seçmenizi tavsiye ederim çünkü orada patatesle beraber tavuk eti de bulunuyor. Tavuk etini kullanarak hayvanlar için organik yem yapabilirsiniz.

Patates işçilerinizi besleyebilmeniz için bira üretiminde kullanılır. Ayrıca Süt Çayı yaparken un kullanacaksınız bu unu da patatesten yapacaksınız. Yoksa mısır, buğday yada tatlı patates toplamanız gerekir.

bdo-making-milk-tea-guide-2

Aşçılık Balı – Alejandro Çiftliği

Aşçılık Balı hem güzel kokulu çay için hem de Süt Çayı için kullanılacak madde olduğu için bol bol ihtiyacınız olacak. Toplamanın en etkili yolu Alejandro Çiftliği’ne gidip işçinizi kullanmanız. Çiftliği Heidel ile bağlayamacağınız için Kuzey Bekçi Kampı’na gitmek zorundasınız.

bdo-making-milk-tea-guide-3

ÇİFTLİK AYARI

Çiftçilik yapmak çayları yapmak için bir zorunluluk olmasa da bol bol yapmak istiyorsanız çiftliğinizin olması işinizi çok daha kolaylaştırır. Bir tohum 4-7 saat arası büyür ve 80 ürün verir.

Çiftçilik Rehberi İçin Tıklayın

Çiftçilikle elde etmenizi tavsiye ettiğim ürünler bunlar;

Ayçiçeği: Seri üretim yapabileceğiniz tek çiçek budur ve güzel kokan çay(Tea with Fine Scent) üretmek için gerekir. Güzel kokan çay iki çay türünü yapmak için de gerekir.

Üzüm/Çilek: Olvia civarındaki nokta yeterli üzüm almanız için pek yeterli gelmeyecektir. Üzüm ve çilek tohumları ekmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Unutmayın ki üzüm 2 alan kaplarken çilek 1 alan kaplar. Daha fazla üretim için çilek ekmeniz daha faydalıdır. Ayrıca çilek üretimi 5 saat sürerken üzüm üretimi 7 saat sürer.

10 alanlık bir çiftlik başlangıç için yeterli olacaktır. 6 ayçiçeğinin yanında 4 çilek yada 2 üzüm ekebilirsiniz. Yarısını toplarken diğer yarısını ekebilirsiniz.

SÜT

Süt toplamak çok fazla enerji isteyen bir iş olduğu için yan karakterler kullanarak süt toplamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Olvia İnek Çiftliği

Olvia’nın yanında bir inek çiftliği var. Yan hesaplarınızı öğreticiden hemen sonra buraya götürebilirsiniz.

Yakında süt veren iki tane günlük görev de ayrıca var. Flütlü Çocuk size 10 süt verirken Bren isimli NPC size 10 kurt eti karşılığında 3 süt verir.

bdo-making-milk-tea-guide-4bdo-making-milk-tea-guide-5

Yakında süt veren iki tane günlük görev de ayrıca var. Flütlü Çocuk size 10 süt verirken Bren isimli NPC size 10 kurt eti karşılığında 3 süt verir.

bdo-making-milk-tea-guide-7bdo-making-milk-tea-guide-6

Falres Çiftliği

Calpheon’un doğusunda olan bu çiftlik size günde 10 süt veren bir günlük göreve sahiptir.

bdo-making-milk-tea-guide-18bdo-making-milk-tea-guide-19

Bain Çiftliği

Calpheon’un güneyinde bulunan bu çiftlikte de günlük 10 süt veren görevi alabilirsiniz.

bdo-making-milk-tea-guide-20bdo-making-milk-tea-guide-21

Süt Sağma Oyunu

Bu mini oyun 5 enerji karşılığında oynanıyor. Eğer başaramazsanız 2 enerjiniz gidiyor ve eli boş dönüyorsunuz. Eğer başarırsanız 5 enerji kaybediyorsunuz ve süt kazanıyorsunuz.

Oyunun amacı %100 süte 30 saniye içinde ulaşmak. Sağ fare tuşunuz ineğin sağ memesi sol fare tuşunuz da ineğin sol memesini temsil ediyor. Ekranda ineğin sağmanız gereken memesi çıktığında çıkan tarafın tuşuna basılı tutun ve kırmızı noktaya geldiği zaman bırakın. Eğer kırmızı noktada bırakmazsanız başarısız olursunuz. Bu mini oyunu oynarken yavaş da yapamazsınız, eğer yavaş yaparsanız süreniz yetmeyecektir. Mükemmelleştirmek için biraz çalışma istiyor.

bdo-making-milk-tea-guide-8bdo-making-milk-tea-guide-9

Alternatif olarak 5 İyi Pişmiş Lezzetli Yemeği 1 yada 2 süt karşılığında takas edebilirsiniz. Bu yemek yaparken üretebileceğiniz 5 şeyden biridir. Ekstradan süt almak için güzel bir yol.

AŞÇILIK SEVİYESİ

Çay çeşitlerini yapabilmeniz için Yetenekli(Skilled) Aşçılık Yeteneğiniz 1 olmalıdır. Başlangıç 1 ve 10 seviye arasında bira yapıp (5 patates, 6 maden suyu, 2 maya, 1 şeker) bu esnada da güzel kokulu çay için malzeme toplamanız gerekiyor. Çırak seviyesine geldiğiniz zaman güzel kokulu çayı seri üretime geçirerek yeterli yetenek seviyesine gelince Süt Çayı/Sute Çayı(Milk ve Sute Tea) için yeterli malzemeye sahip olabilirsiniz.

GÜZEL KOKULU ÇAYI YAPMAK

Yapmak için önce aşçılık yeteneğiniz çırak seviyesine gelmelidir. Bu seviyeye gelmek için bira yapın. Güzel kokulu çay aşağıdaki malzemelerle yapılır.

bdo-making-milk-tea-guide-23

 • 4 ayçiçeği/lale/gül ( yada 1 yeşil yüksek kaliteli hali )
 • 4 elma/üzüm/çilek/kiraz/armut/muz/ananas ( yada 1 yeşil yüksek kaliteli hali )
 • 7 maden suyu ( Herhangi bir aşçılık satıcısından alınabilir. Bulmak için mini haritanın sol altındaki NPC kısmından aşçılığı seçin )
 • 3 aşçılık balı
 • Bunlarla 2 güzel kokulu çay yada nadir olarak keskin kokulu çay yapabilirsiniz.Malzemelerin yerine yüksek kaliteli mavi çiçekler yada meyveler kullanabilirsiniz ama bu tamamen israf olur çünkü onlarla kutular yapıp Ticaret Müdürlerine satmak daha iyi bir fikirdir.

ÇİÇEKLER

Ayçiçeği üstte de bahsettiğim gibi ayçiçeği tohumlarından üretilir ve bu çiçek sizin seri üretebileceğiniz tek çiçektir. Eğer kendiniz üretmek istemiyorsanız elinizle Kuzey Buğday Çiftliğinden ayçiçeği, lale ve gül toplayabilirsiniz.

bdo-making-milk-tea-guide-10bdo-making-milk-tea-guide-12bdo-making-milk-tea-guide-11

MEYVELER

Çilek güzel kokulu çay yapmak için en uygun malzemedir. Hem çiftlikte 1 yer kaplar hem de 5 saatte büyür. İkinci en iyi seçenek ise üzümdür. 2 yer kaplar, 7 saatte büyür. Yada üzümü Olvia’nın yanındaki Casta Çiftliğinden işçilerinize toplatabilirsiniz.

  • Üzümün yetişme süresi 6 saat 56 dakikadır. Gübre ile beraber 5 saat 33 dakikadır.(Redditte Paylaşılan)
  • Çileğin yetişme süresi 5 saat 12 dakikadır. Gübre ile beraber 4 saat 10 dakikadır.

  Üçüncü en iyi seçeneğiniz ise elmadır. Elmayı Velia/Olvia çevresindeki elma ağaçlarından toplayabilirsiniz. Toplama çapası kullanarak toplamayı unutmayın yoksa çoğu zaman sadece tohum toplarsınız. Seri üretim istiyorsanız bu şekilde toplamanız büyük zaman kaybı olacaktır.

   

bdo-making-milk-tea-guide-22

Yada hiç uğraşamam derseniz, Calpheon’da Milano Blucci’den 700-1000 gümüş arası istediğiniz meyveyi alabilirsiniz.

bdo-making-milk-tea-guide-13bdo-making-milk-tea-guide-14

AŞÇILIK BALI

Aşçılık Balı, Heidel’in batısındaki Alejandro Çiftliğinden toplanabilir. Yukarıda detaylıca anlatıldığı için detaya girmiyorum.

SÜT ÇAYI YAPIMI

Süt Çayı yapmak için Aşçılık seviyeniz yetenekli 1 olmalıdır. Bir sürü güzel kokulu çay yaparak yeteneğinizi arttırabilirsiniz. Çayı yapmak için şu malzemeler gerekir.

bdo-making-milk-tea-guide-27

 • 2 güzel kokulu çay
 • 2 mısır unu/buğday unu/arpa unu/patates unu/tatlı patates unu
 • 3 süt
 • 3 aşçılık balı
 • Mısır unu/buğday unu/arpa unu/patates unu/tatlı patates unu İmal kısmından üretilir. L tuşuna basarak bu işlemi yapabilirsiniz. 1e 1 üretim yapar ancak imal yeteneğinize göre artabilir.

bdo-making-milk-tea-guide-26

Patatesin nasıl toplanacağı yukarıda anlatıldı. Buğday tohumu toplanması kolaydır ve çiftlikte kolayca seri üretime geçilebilir. Arpa/mısır/tatlı patates çiftlikte seri üretilebilir ama dikkat edin mısır 2 alan kaplar

SUTE ÇAYI YAPIMI

SUTE Çayı yapmak için Aşçılık seviyeniz yetenekli 1 olmalıdır. Çayı yapmak için şu malzemeler gerekir.

bdo-making-milk-tea-guide-30

 • 2 güzel kokulu çay
 • 2 yağ
 • 3 süt
 • 1 tuz ( aşçılık satıcılarından alınabilir )
 • Yağı imal kısmından üretebilirsiniz. Bunun için süt ve şeker kullanacaksınız. Bunları kullanınca krema üretilecek.Kremanız olduktan sonra tuz ile karıştırırsanız yağ üretmiş olacaksınız.

bdo-making-milk-tea-guide-28

 • Kremanız olduktan sonra tuz ile karıştırırsanız Tereyağ üretmiş olacaksınız.

bdo-making-milk-tea-guide-29

About arwen

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Haberler

Kategoriler

Ortaklar

Slide background

İmparatorluk Ticareti Geldi

Slide background
Slide background

E-Posta Aboneliği

Yeni makalelerden anında haberdar olmak için aşağıdaki kutuya e-posta adresini yazman yeterli.

Abonelik işlemi başarılı.Teşekkürler.

yanlış mail !