Aşçılık Rehberi |

Kas
05

Aşçılık Rehberi

Aşçılık

“Aşçılık” az bir hazırlanmadan sonra Black Desert Online’daki herkesin eğlenceli vakit geçirebileceği en kolay yaşam becerisi içeriğidir. Birçok çeşit muhteviyatla gurme yemekleri yapmak gerçekten harika bir tecrübedir. Aşçılık yaparak avcılık ve üretim için çeşitli bufflar sağlayan yemekler yapabilir, bu yemekleri kendiniz tüketebilir veya satarak düzenli bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

Zorlandıysanız veya pazaryerinden şimdi yiyecek satın aldıysanız tek yapmanız gereken bu rehberi takip ederek harika bir aşçı olmak ve bunun nimetlerinden faydalanmak. Şimdi Black Desert Online’da başarılı bir aşçı olmak için neler yapmak gerektiğine derinlemesine bir bakalım.

Hazırlık

İhtiyacınız olanlar: Evinizde pişirme tezgahının kurulu olması, taze malzeme, dükkanlardan satın alabileceğiniz baharatlar ve yemek yapma sürenizi kısaltacak aşçı kıyafetleri.

Pişirme Tezgahı

Aşçılık için ilk ihtiyacınız olan şey “Evim”dir. Yani ikamet ettiğiniz yer. Bunun sebebi de pişirme tezgahının sadece evinize kurulabiliyor olması. Evinizinin yemeklerinizde kullanacağınız malzemeleri stokladığınız yere yakın olması kolaylık sağlayacaktır. Birden çok ev sahibi olarak depodan eve geçişi kısaltabilirsiniz ve bu sadece 1 Katkı Puanı’na mal olur.

900 defa pişirme yapabileceğiniz Gelişmiş Pişirme Tezgahı kurmak daha avantajlıdır (Dayanıklılık: 900 – pişirme süresini 1 sn kısaltır). Dükkanlardan satın alabileceğiniz pişirme tezgahı (Dayanıklılık: 100) bir çok açıdan yetersizdir ve uzun süre aşçılık yapmanıza imkan tanımaz. Gelişmiş Pişirme Tezgahı’nı 3. Level Alet Atölyesi’nde yapabilir veya pazaryerinden satın alabilirsiniz. Eğer Gelişmiş Pişirme Tezgahı’nı edinmeyi zor buluyorsanız onun yerine Orta Düzey Pişirme Tezgahı’nı (Dayanıklılık: 500) kullanabilirsiniz.

Alet Atölyesi Level 3 Adres Listesi
Olvia No. 3-4
Heidel No. 5-3, 2. Kat No. 7-4, No. 8-4
Glish Room 3, No. 1, No. 3

Gelişmiş Pişirme Tezgahı üretebilmek için gerekli malzemeler: 20 Parlak Taş, 5 Kullanılabilir Kalas, 20 Erimiş Demir Parça, 14 Kara Taş Tozu

Orta Düzey Pişirme Tezgahı üretebilmek için gerekli malzemeler: 25 Kaba Taş, 10 Kütük, 15 Erimiş Demir Parça, 7 Kara Taş Tozu

Yemek Malzemeleri

Asıl olarak iki çeşit yemek malzemesi vardır; Gıda Tüccarı’ndan satın alabileceğiniz şeker, tuz gibi baharatlar ve domuz eti, elma gibi kendinizin toplayabileceği/işleyebileceği/işlettirebileceği/ziraatini yapabileceği malzemeler. Bir şeyi pişirmenin temel zorluğu malzemeleri edinmenin zorluğuyla paraleldir. Dolayısıyla aksamaz bir malzeme tedarik yolunuzun olması önem taşır. Bağlantı noktası üretimi keşfi doğrudan yönetim katkı puanlarıyla bağlantılıdır. Dolayısıyla biraz düşünüp hareket etmeniz gerekir.

▲ Üretim notlarını inceleyerek malzemeleri nerde bulabileceğinizi görebilirsiniz.

Aşçı Elbiseleri

Gümüş İşlemeli Aşçı Elbisesi (Normal Kostüm) ve Kanape Aşçı Elbisesi (İnci Kostümü)’nin herkesi memnun edecek kadar çeşitliliği mevcuttur. Gümüş İşlemeli Aşçı Elbisesi’nin “Hareket Hızı +1” ve “Pişirme Siresi -1 sn” etkileri vardır. Ayrıca her ikisi de artar ve “Aşçılık Becerisi Deneyimi” her yükseltmede artar. Gümüş İşlemeli Aşçı Elbisesi’ni 9 Pamuklu Kumaş, 10 Toprak Tozu ve 15 Kara Taş Tozu ile Evler: Kostüm Evi’nde üretebilirsiniz.

Pişirme Süreci

Öncelikle gerekli olan malzemeleri pişirme tezgahınızın kurulu olduğu evinize getirmeniz gerekmekte. Pişirme tezgahlarınızın yerleşimini eve girdiğinizde açılan bir pencere olarak çıkan “Düzenleme Modu”’nda ayarlayabilirsiniz. Yerleştirdikten sonra tezgahın önüne geçtiğinizde etkileşim butonunu görebilirsiniz. “Pişirme Penceresi”ni fare ile veya tuşuna basarak çalıştırabilirsiniz.

Pişirme Penceresi’nin sağ tarafında Black Desert Online’da yapabileceğiniz bütün yemekleri görmeniz mümkündür. Henüz hiç yapmadığınız yemekler belirsiz bir şekilde “et için sos“ veya “ekşi baharat“ gibi gösterilir çünkü deneyimlemediğinizden bilgisine sahip değilsinizdir. Diğer taraftan eğer bir yemeği bir kere bile olsun yaptıysanız onun bilgisine sahipsiniz demektir ve dolayısıyla tam adıyla görünecektir. Ayrıca yemeğin adına tıklayarak yaparken hangi tarifi kullandığınızı da görüntüleyebilirsiniz.

Pişirme penceresi aktifken envanter slotu da gösterilir ve saü tıklayarak yemeğin içerdiği malzemeleri ayarlayabilirsiniz. Bir yemek yapmak için genellikle 1-3 arası malzeme ve yine 1-3 arası Baharat gerekir. Bazı yemeklerin içeriğinde tek malzeme olarak hazır pişirilmiş yemek bulunur. Tüm malzemeleri koyduktan sonra “Pişir“ tuşuna basarak pişirme işlemini başlatabilirsiniz.

(Tek bir defa için gerekli olan) malzemeyi slota koyduktan sonra “Sürekli Üretim“ tuşuna basarak kalan malzemelerle kaç kere daha aynı yemeğin yapılacağını seçebilirsiniz. Varsayılan ayar konulan malzemelerle tek bir defa yemek yapılmasıdır. Malzemeler bitene kadar aynı yemekten yapılmasını istiyorsanız rakam giriş ekranında tuşuna basmanız veya “Maksimum Miktar“ butonuna tıklamanız gerekir. Sürekli üretim yaparken unutmamanız gereken şey şudur ki “Slota bir defa pişirme yapacak kadar malzeme koymanız gerekir“. Elinizdeki tüm malzemeyi koysanız ve sonra “Sürekli Üretim“ butonuna tıklasanız bile tezgah tüm malzemeden tek bir yemek yapacaktır.

▲ Malzemeleri koyun ve pişirme işlemini başlatmak için “Pişir“ tuşuna basın!

Muadil malzeme nedir?

Bir yemek için “buğday“ gerekli ise bu yanlız ve yanlızca “buğday“ mı kullanmamız gerektiği manasına gelir? Cevap “Hayır!“. Çünkü muadil bir malzeme kullanabiliriz. Buğdayı başka bir tahıl ile değiştirebiliriz. İştes buna muadil malzeme denir. “Tahıl“ kategorisi sadece buğday değil aynı zamanda arpa, patates, tatlı patates ve mısır da içerir. Böylece bu malzemelerden birini buğday yerine kullanabilir ve aynı sonucu elde edebilirsiniz.

▲ Mısır ve patates malzemelerinin ikisi de tahıldır. Dolayısı ile muadil olarak kullanılabilirler.

Ama bu hiçbir koşul olmadan aynı şekilde muadil malzemeyi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Bazı yemeklerde muadil malzeme kullanmak istediğinizde aynı sonucu alabilmek için asıl malzemenin miktarından daha fazla miktarda muadil malzeme kullanmanız gerekecektir. Eğer bir muadil malzeme kullanarak yemeği pişirmede başarısız olduysanız daha fazla muadil malzemeye ihtiyacınız olabilir.

Muadil Malzeme Listesi
Balık Balık tutarak elde edebilirsiniz.
İşlenmiş Balık “Kurutulmuş (işlenmiş)” balık
Deniz Mahsulü Kalamar, Ahtapot, Yengeç, Denizanası, Midye, Denizatı, Denizyıldızı, Tatlısu kaplumbağası, Kerevit, Mürekkep balığı
İşlenmiş Deniz Mahsulü “Kurutulmuş (işlenmiş)” seafood
Tahıl Buğday, Arpa, Patates, Tatlı patates, Mısır
Sebze Kabak, Zeytin, Domates, Paprika, Lahana
Meyve Üzüm, Çilek, Elma, Vişne, Armut, Muz, Ananas
Et Geyik Eti, Kuzu Eti, Tilki Eti, Gergedan Eti, Domuz Eti, Dana Eti, Rakun Eti, Gelincik Eti, Ayı Eti, Kurt Eti
Sürüngen Eti Dinozor Eti, Kertenkele Eti, Solucan Eti, Varagon Eti, Çita Ejderi Eti
Kuş Eti Çöl Gugu Kuşu Eti, Flamingo Eti, Tavuk Eti
Pastırma Kokulu Pastırma, İyi Kurutulmuş Pastırma, Nadir Pastırma
Çiçek Gül, Lale, Ayçiçeği
Su Maden Suyu, Saf Su
Bal Yabani Arı Kovanı, Bal

Aşçılıkta Başarı ve Başarısızlık

Eğer gerekli malzemeleri titizlikle hazırlarsanız, gereğinden fazla malzeme bile koysanız asla pişirmede başarısız olmazsınız. Bir kere yemek yaptığınızda onun bilgisine ve kullanılan tarife bakma imkanına sahip olursunuz. Bununla birlikte Aşçılık için özel bir Level gerekmektedir. Bu da şu anlama gelir ki doğru tarife ve doğru miktarda malzemeye sahip olsanız bile eğer Level’ınız yetersizse pişirmede başarısız olacaksınız.

▲ Yeni bir yemek yapımında bilginin elde edilmesi!

Başarısızlığın iki sebebi vardır: ya yanlış malzemelere sahipsinizdir veya yeteri kadar malzemeniz yoktur. Eğer malzemeleriniz yanlışsa %100 başarısız olursunuz. Ama yeteri kadar malzemeniz olmadığı durumda başarılı olma ihtimaliniz mevcuttur. Yani eğer bir yemeği yaparken bazen başarılı oluyor bazen de olamıyorsanız bu malzemenizin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Normal bir şekilde pişirme işlemini tamamladıysanız yemekle birlikte çeşitli yan ürünler de elde edebilirsiniz. Bu yan ürünleri bir NPC ile EXP puanı, gümüş para ya da eşya karşılığında takas edebilrsiniz. Bununla birlikte her yemek pişirmenizde bunu yapmak uygun olmayacaktır. Yan ürünleri biriktirip toplu olarak takas işlemini yapmanızı öneririz.

Yüksek miktarlarda yemek elde etme şansınız yüksek level’larda artacaktır.

Haydi Usta Aşçı Olalım!

Şimdiye kadar temel hatlarıyla yemek yapma sistemini inceledik. Artık hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarından bahsedebiliriz. Öncelikle Level’ınızı hızlıca yükseltin. Bu sayede zorlukla doğru orantılı olarak daha fazla EXP puanı alabilirsiniz.

<Önerilen Yemekler> 1. Sirke

Gerekli Level Aşçı Başlangıç Lv. 1 veya daha yüksek
Malzemeler [Altın Oran] 1 Tahıl, 1 Meyve, 1 Karbonat, 1 Şeker

Tahıl olarak buğday, arpa, patates, tatlı patates veya mısır kullanabilirsiniz. Keşif Bağlantı Noktası Üretimi ile bir tanesini yoğun bir şekilde üretin veya pazaryerinden satın alın. Meyve olarak Calpheon Meyve Satıcısı’ndan elma ya da üzüm satın alabilirsiniz. Karbonatı da her bölgede bulunan malzeme satıcılarından temin edebilirsiniz.

Sirke sıklıkla başka yemekleri yaparken malzeme olarak kullanılır. Bu yüzden bir defa yapıp kullanınca kalanı atmayın saklayın.

<Önerilen Yemek> 2. Bira

Gerekli Level Aşçı Başlangıç Lv. 1 veya daha yüksek (Soğuk fıçı bira Lv. 1 veya daha yüksek seviyelerde elde edilir)
Malzemeler [Altın Oran] 5 Tahıl, 6 Maden Suyu, 2 Karbonat, 1 Şeker

Tahıl olarak buğday, arpa, patates, tatlı patates veya mısır kullanabilirsiniz. Diğer malzemeleri malzeme tüccarından temin edebilirsiniz. Bahçe çiftçiliği ile üretilen tahıl göz önünde bulundurulduğunda, yüksek kalite tahıl takas oranı 2, en iyi kalite tahıl takas oranı da 1’dir. Bira işçilerin nefeslerini yenileme özelliği taşır. Bu yüzden kendiniz için her zaman bir bira bulundurun.

<Önerilen Yemek> 3. Yüksek Kalite (Özel) Havuç Suyu

Gerekli Level Aşçı Başlangıç Lv. 1 veya daha yüksek (Özel Havuç Suyu için Başlangıç Lv. 6 veya daha yüksek)
Malzemeler [Altın Oran] 1 Yüksek Kalite (Özel) Havuç, 3 Un, 4 Maden Suyu, 3 Şeker

Yüksek kalite veya özel havuçları bahçe çiftçiliği yaparak elde edebilirsiniz. Ya da pazaryerinden havuç satın alabilirsiniz. Havuç suyunun satış fiyatı yüksektir. Dolayısıyla bira veya sirkenin aksine havuç suyu yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa havuçlarınızı kendiniz yetiştirmenizi önemle tavsiye ederiz.

Un elde etmenin tek yolu “Öğütmek“tir. Eğer havuç suyu yapmayı planlıyorsanız tahılınızı önceden öğütüp ununuzu hazır bulundurmanız daha iyi olur. Diğer malzemeleri malzeme tüccarından alabilirsiniz.

Her bir pişirme işleminde en az 5 en fazla 20 havuç suyu elde edebilirsiniz. Yüksek level’larda daha çok sayıda elde edersiniz. Bu yüzden aşçılık ile sadece EXP puanı değil kazanç da elde etmek iyi bir fikir olabilir.

▲ Eğer havuç yetiştirmeye başladıysanız elde ettiğiniz mahsulü hemen havuç suyuna dönüştürerek bunlardan kurtulabilirsiniz.

Şimdi Pişirdiklerinizi Satalım!

Pişirme buff’ları gerekli olduğu için yaptığınız yemekleri satarak para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte yemekleri sadece talep olduğu zaman satabilirsiniz ve maceracılar tarafından talep edilen yiyecekler sınırlıdır. Dolayısıyla yemek trendlerini takip etmeniz ve kar sağlayabilmek için hızlı davranmanız gerekmekte.

“Bira“ kesinlikle pazaryerindeki en popüler gıda fakat düşük fiyatı sebebiyle gelir sağlamak için faydalı değildir. Sute Çayı veya Özel Tarifler çokça talep görür. Sute Çayı’nı imparatorluk evine de götürebilirsiniz. Eğer Pazaryeri müşterilerini hedef alıyorsanız özel tarifler pişirmenizde fayda var. Özel tarifler için her zaman stabil bir talep vardır. Bu da eğer bunlar için uzun vadeli bir üretim planı yaparsanız iyi sonuç alacağınız manasına gelir.

​​​​​​​

Spesifik bir ürün ile kazanç sağlamayı da deneyebilirsiniz fakat popüler olmayan yemeklerle bu genellikle hiç de kolay değildir. Bu yüzden ne pişirmeye karar verirken dikkatli olmanız gerekiyor. Daha fazla iş manasına geliyor ama yemek yapmadan önce pazaryerindeki fiyatları kontrol ederseniz zarar etme riskinizi yok etmiş olursunuz.

Dükkanda havuç suyu satmak çok iyi bir fikirdir. Eğer kendiniz özel havuç yetiştirirseniz daha fazla gelir elde edersiniz çünkü malzemeye para harcamamış olursunuz. Her pişirme işleminde 7-21 havuç suyu elde edebilirsiniz. Bu da demektir ki 500 defa yaptığınız da 5.000-6.000 civarı havuç suyu eld edersiniz ve bu da hemen hemen 1 milyon gümüş para eder.

About arwen

One comment

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Haberler

Kategoriler

Ortaklar

Slide background

İmparatorluk Ticareti Geldi

Slide background
Slide background

E-Posta Aboneliği

Yeni makalelerden anında haberdar olmak için aşağıdaki kutuya e-posta adresini yazman yeterli.

Abonelik işlemi başarılı.Teşekkürler.

yanlış mail !